Opublikowany przez: Monika C. 2018-09-18 16:52:34
Autor zdjęcia/źródło: Jabłka @pixabay
Jedną z zasad zdrowego odżywiania jest korzystanie z produktów sezonowych, dojrzewających i zbieranych w najlepszym momencie, najlepiej bez konieczności przewożenia ich na dalekie odległości. Dzięki temu warzywa i owoce zachowują świeżość i całe bogactwo witamin i składników mineralnych. Na które owoce dojrzewające jesienią warto zwrócić szczególną uwagę?
Jabłka są najczęściej uprawianymi owocami w Polsce - stanowią ponad 80% zbiorów wszystkich owoców. Biorąc pod uwagę ich właściwości, nie mogliśmy wybrać lepiej. Jak mówi angielskie przysłowie - „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”. Choć bezproblemowo zakupimy je przez cały rok, to właśnie jesienią są produktem sezonowym, świeżym i najpyszniejszym. Jabłka są przede wszystkim cenne ze względu na zawartość znacznych ilości błonnika pokarmowego (około 2%), w tym pektyn. Jabłka mają liczne właściwości prozdrowotne. Dzięki zawartości antyoksydantów opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko chorób związanych z wiekiem, tj. np. choroby Alzheimera, łagodzą problemy trawienne czy obniżają poziom cholesterolu. Sok jabłkowy zawiera o wiele mniej substancji bioaktywnych. Badania donoszą, że przetwory z jabłek starych odmian zawierają więcej składników mineralnych i organicznych w porównaniu z nowszymi odmianami.
W Polsce uprawiane są przede wszystkim odmiany deserowe gruszek. Ich produkcja wynosi około 70 tys. ton rocznie, czyli 3 razy mniej niż jabłek. Gruszki mają sporą wartość dietetyczną i smakową. Zawierają dużo sacharydów (ponad 14%), w tym cukrów prostych i błonnika pokarmowego - po około 2%. W gruszkach znajdziemy witaminy K1, C, B9 (kwas foliowy), a także składniki mineralne: potas, mangan, miedź, magnez, bor i rzadko spotykany wśród owoców jod. Duża zawartość błonnika w gruszkach sprawia, iż owoce te mogą okazać się pomocne w walce z zaparciami. Sok z gruszki poleca się również osobom cierpiącym na nadciśnienie, gdyż pomagają one uregulować jego poziom. Wprowadzenie gruszek na stałe do swojego jadłospisu jest więc pewnego rodzaju profilaktyką chorób układu krążenia. Dodatkowo, dzięki zawartości żelaza, gruszki przeciwdziałają anemii. Napar ze świeżych skórek gruszy stosuje się w formie okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia. W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu, a bardzo mocny napar z suszonej gruszki stosuje się w formie okładów na czoło i głowę - przy silnych bólach głowy i migrenie. Gruszki są owocami hypoalergicznymi – czyli rzadko powodują uczulenia.
CZYTAJ TAKŻE: Eksperci potwierdzają: odchudzamy się, ale te metody nie mają prawa zadziałać>
Śliwka domowa, czyli węgierka to jeden z najbardziej popularnych gatunków śliwek w Polsce. Śliwkowy sezon na dobre rozpoczyna się pod koniec sierpnia i – przy dobrej pogodzie – może potrwać nawet do końca października. Sporo odmian śliwek powoduje, że są one bardzo zróżnicowane pod względem zawartości składników chemicznych. Zawierają dużo węglowodanów w postaci sacharydów (12-17%), w tym głównie sacharozę i glukozę. Śliwki zawierają sporo witaminy P, β-karotenu i witamin z grupy B, natomiast mało posiadają witaminy C. Ze składników mineralnych góruje potas. Śliwki przede wszystkim korzystnie wpływają na układ trawienny. Regulują pracę przewodu pokarmowego. Szczególnie polecane są osobom cierpiącym na zaparcia. Właściwości przeczyszczające mają też suszone śliwki i sporządzony z nich kompot. Poza tym substancje zawarte w śliwkach neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, zapobiegając tym samym miażdżycy czy chorobom serca. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się ich smakiem i cennymi wartościami odżywczymi, jakie zawierają, możemy je ususzyć. Warto jednak pamiętać, że suszone śliwnki zawierają znacznie więcej kalorii niż świeże.
Jej misją jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem, jak również motywowanie i inspirowanie do zmiany. Ogromną satysfakcję i motywacje do pracy czerpie z sukcesów swoich klientów, którzy dzięki odpowiednio dobranej diecie odzyskują energię i zmieniają sposób myślenia.
W Poradni MedFOOD specjalizuje się w układaniu jadłospisów, a niedługo również będzie przyjmować pacjentów w gabinecie. Chce wszystkim udowodnić , że dieta to nie głodówki i liczenie kalorii, ale świadome odżywianie zgodne z naszą naturą, które może być smaczne i proste.
>> Więcej na stronie medfood.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.